Zgłoś Twoje dziecko do konkursu "Ruszaj z przedszkolakiem łamigłówek szlakiem"

zajęcia 26.06

Dzień dobry ! To już piątek 26 dzień czerwca.

Temat dnia : Wakacje w lesie.

Krasnoludki :

Idą krasnoludki krętymi dróżkami
Przebierają szybko małymi nóżkami

Ostatni krasnalek już do przodu gna

Wszyscy się bawimy, a muzyka gra
A teraz krasnale nisko się kłaniają
I do leśnej polki wszystkich zapraszają.

Te zabawę możemy wykonywać ze śpiewem ćwicząc marsz po kole , skłony oraz poruszanie się krokiem dostawnym po obwodzie koła.

Dzisiaj Krasnal , który mieszka w lesie opowie Wam co można spotkać w lesie.
Las może być mały i duży, mogą w nim być drzewa liściaste i iglaste.
Spotykam tu codziennie różne zwierzęta : sarenki i jelonki, zające, wiewiórki, dziki, jeże a głęboko w dużym lesie można spotkać wilka. Słucham śpiewu ptaków, których jest tu całe mnóstwo : dzięcioły, sowy co w nocy fruwają, wróbelki, sikorki, sójki, skowronki i słowiki i wiele innych.
Pod drzewami rosną małe , młode drzewka, krzaki i krzaczki ,kwitną też piękne kwiaty. Rosną też pyszne jagody, maliny i słodziutkie poziomki. Można zbierać też grzyby. Las to całe bogactwo roślin i zwierząt , bo nie powiedziałem że żyje tu cale mnóstwo malutkich zwierzątek mrówek, chrząszczy czy pająków. Są też niestety komary i kleszcze.
Dlatego pamiętajcie ! Do lasu chodzimy odpowiednio ubrani zawsze mamy buty , które zasłaniają stopy i kostki, koniecznie na głowie czapkę, lepiej mieć też długi rękaw. I jeszcze jedno, w lesie zachowujemy się cicho, bo las to dom wielu zwierząt i nie należy im przeszkadzać.

Posłuchajcie jaka przygodę miał nasz krasnal.

Zajrzał krasnal do mrowiska.
Chciał się mrówkom przyjrzeć z bliska,
więc pochylił się tak nisko,
że aż wetknął nos w mrowisko!
Potem nos mu spuchł jak bania.
Odtąd mrówkom się nie kłania!

Pamiętajcie mrówek w lesie jest bardzo dużo, budują swoje domki – mrowiska – z igieł, gałązek i kawałków drewna. Na powierzchni ziemi , my widzimy duży kopiec ale jest to tylko niewielka część mrowiska. Mrówki pod ziemią mają swoje gniazdo, które składa się z wielu korytarzy. Mrówki są pożyteczne, gdyż zjadają szkodniki drzew i martwe szczątki roślin.

„Psotny wiatr” – ćwiczenie z zakresu profilaktyki logopedycznej w oparciu o wiersz Joanny Wasilewskiej. Dzieci wypowiadają wyrazy dźwiękonaśladowcze – jak najdłużej na jednym wydechu: wiu, sz, ćsi i oddzielając zgłoski szu, bzy.

Ledwie wietrzyk zbudził się
Już figlować mu się chce

Pofrunął do góry
Porozganiał chmury
Wiu- wiu-wiu ( głośno)

Przeleciał nad lasem
Narobił hałasu:
Szu – szu -szu. (głośno)

Zbudził pszczoły
W ulach kolorowych:
Bzy – bzy – bzy. ( głośno)

Sfrunął na podwórko
Liście zebrał w kółko
Sz – sz – sz. ( głośno)

Gdzieś pod płotem sobie siadł.
Ćsi -ćsi – ćsi. ( cicho)

„ Małe dzieci – duże Dzieci” zabawa orientacyjno – porządkowa

Dziecko biega swobodnie , w różnych kierunkach. Zatrzymuje się na hasło – Duże dzieci !- chodzi we wspięciu na palcach. Na hasło – Małe dzieci chodzi w przysiadzie.

Wesołej zabawy, miłego i ciepłego weekendu!
Komunikat 2020-06-26, 09:33 | autor: Ewa Pielok